Miesięczne Archiwa: sierpień 2016

Gdy znaleźliśmy bardzo ciekawą lampę, która nam się podoba, a jednocześnie widzimy, że producent w ogóle nie daje na nią żadnej gwarancji, wtedy powinniśmy dość dobrze zastanowić się nad jej zakupem. Ma to związek głównie z tym, że po zepsuciu się lampy będziemy mogli skorzystać tylko z możliwości jej reklamacji, co nie zawsze wiąże się z pozytywnym jej rozpatrzeniem, szczególnie gdy producentowi nie zależy na zadowoleniu klientów, ale na jak największej sprzedaży. Zatem gwarancja powinna być podstawą, gdy zależy nam na tym, aby lampa służyła nam długo i w razie czego moglibyśmy ją bez problemu oddać do naprawy. Przeważnie gwarancje udzielane są na takie lampy, które mają nowoczesne systemy świetlne i używają żarówek halogenowych lub diod LED.

Wtedy też cała instalacja jest bardzo skomplikowana i często jest tak, że nawet jeśli oddamy lampę do naprawy, to często otrzymamy nową. Poza tym gwarancja udzielana jest na różnego rodzaju lampy sufitowe, stojące czy też biurkowe, zatem zawsze lepiej jest wybrać dla siebie taką, która będzie miała długą gwarancję. Musimy jednak zawsze dokładnie czytać umowy gwarancyjne, ponieważ znajdują się w nich istotne zapisy na temat warunków naprawy. Nie będziemy mogli zatem zareklamować uszkodzeń lampy, które powstały podczas spięcia w instalacji elektrycznej lub podczas wkręcenia nieodpowiedniej żarówki.

Bardzo ważnym czynnikiem, który niestety nie jest dość często wspominany w poradnikach dotyczących wyboru właściwych lamp, jest możliwość jej regulacji. Dotyczy to przede wszystkim lamp podłogowych oraz biurkowych, ale dobrze jest też, gdy pewnym zmian możemy dokonywać w przypadku innych rodzajów sprzętu oświetleniowego. Przyjrzyjmy się jednak bliżej samym lampom stojącym. Ich głównym zadaniem jest zazwyczaj danie takiego światła, które będzie idealne do czytania książki czy też pracy przy komputerze. Do tych właśnie czynności potrzebne nam będą nie tylko dobra żarówka, która da jasny i skupiony promień światła, ale również właściwa regulacja całej lampy, ponieważ wtedy będzie ją można dopasować do swoich oczekiwań.

Zatem widzimy, że regulacja jest bardzo ważna i tym samym nie należy pomijać jej przy czynnościach wyboru lampy. W przypadku tych podłogowych najlepsze są regulowane i zaginane ramiona, którymi będzie można skierować światło na konkretny punkt. W przypadku lampek biurkowych ważne jest nie tylko to, żeby móc zmieniać kierunek padania światła przy pomocy elementu, w którym znajduje się żarówka, ale ważne jest też to, aby można było regulować wysokość danej lampy. Regulacja bardzo przydaje się też w lampach kuchennych, szczególnie tam, gdzie mamy zbyt wysoki lub zbyt niski sufit i światło nie dociera do wszystkich miejsc, gdzie powinno.

Również w przypadku lamp możemy mówić o jakości ich wykonania. W tym temacie najwięcej zależy od tego, z jakich materiałów dana lampa została wyprodukowana, zatem jeżeli zależy nam na tym, aby służyła nam ona dobrze i długo, wtedy zawsze zwracajmy uwagę na materiał. Przeważnie najbardziej trwałe są te, które wykonane są z metali. Wtedy też nie będą one szybko się niszczyły i będą o wiele bardziej odporne na uszkodzenia. Zazwyczaj każda lampa ma metalowy stelaż, jednak oprócz niego zamontowane są na nim także klosze lub abażury. Tutaj także zwróćmy baczną uwagę na materiał, ponieważ gdy szkło będzie zbyt cienkie i kruche, to wtedy ryzyko zniszczenia lampy będzie o wiele większe.

Gdy wybieramy lampy z papierowymi kloszami, to raczej nie powinniśmy być nastawieni na to, że będą one nam służyły przez lata, ale też patrzmy na grubość papieru oraz na to, czy jest on pokryty jakimiś dodatkowymi plamoodpornymi warstwami. Jednak jakość lampy to nie tylko sam jej wygląd zewnętrzny, ponieważ ważne jest również to, w jaki sposób została rozwiązana kwestia okablowania. Gdy okaże się, że jakiś drucik nie będzie właściwie przylutowany, wtedy cała lampa może dość szybko przestać działać. Wybierajmy zatem sprawdzone firmy, które mogą cieszyć się dużym gronem zadowolonych klientów, ponieważ tylko wtedy ryzyko tego, że lampa szybko się uszkodzi, będzie minimalne.

18 Marin colores 02Jednym ze sposobów zapewnienia w danym budynku ogrzewania jest korzystnie z pieców. Piece na rynku dostępne są w ramach bardzo różnych rodzajów. Poszczególne rodzaje pieców pozwalają na uzyskanie bardzo różnych właściwości w zakresie zarówno jakości pieców, ale również w zakresie funkcjonalności, czyli wygody użytkowania. Jednocześnie każdy piec zapewnia również nieco inne koszty jego użytkowania. Oczywiście warto zapoznać się z poszczególnymi cechami różnych pieców, co pozwala na dopasowanie tych cech pieca, które są najważniejsze dla danego użytkownika. Z jednej strony piece na ekogroszek mogą być znacznie bardziej korzystne w zakresie kosztów, które trzeba ponosić w długim okresie użytkowania. Natomiast piece na pellet to rozwiązanie zdrowsze oraz znacznie bardziej ekologiczne.

Gdy wybiera się różne rodzaju pieców po określeniu wszystkich parametrów technicznych niezbędne jest również decydowanie się na takie rozwiązania, które również można dopasować do poszczególnych pomieszczeń w zakresie stylistki. W tym względzie również można korzystać z coraz większego asortymentu rożnego rodzaju obudowy pieców, stylistyki uzyskiwanej poprzez stosownie odmiennych rodzajów materiałów, aż po różnego rodzaju akcesoria dodatkowe, które może posiadać piec.

Wybierając piec ważne jest również branie pod uwagę kosztów użytkowania, na które nie wpływa jedynie to jaki rodzaj materiału będzie w danym piecu użytkowany, ale również to jakiego rodzaju będą koszty związane z przeglądami technicznymi czy naprawami awarii. Przeglądy trzeba wykonywać najczęściej minimum raz na rok, ale w wielu przypadkach przegląd musi być wykonywany częściej. Kolejną kwestią jest również zwrócenie uwagi na to jakie będą również koszty serwisowania po gwarancji.