Miesięczne Archiwa: czerwiec 2015

pobrane (7)Każdy z nas marzy o tym, aby rozpocząć studia z kierunku, który go interesuje. Co się jednak dzieje kiedy zdecydujemy się na studia techniczne i to na dodatek z budownictwa?

Czy w ogóle istnieje możliwość podjęcia takich właśnie studiów? Niestety w dalszym ciągu bardzo często jest tak, że wielu ludziom wydaje się, że osoby pracujące na budowie nie mają kompletnie żadnego wykształcenia chyba, że są to architekci lub projektanci. A przecież wcale tak nie jest. Kiedy decydujemy się na pięcioletnie studia z budownictwa zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to coś co faktycznie chcemy robić przez resztą swojego życia. Kiedy studia się kończą przychodzi więc czas na to, aby szukać dla siebie odpowiedniej pracy.

Czy jednak mamy szansę na to, aby znaleźć pracę, która będzie spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Niestety nie mamy się co łudzić. W większości przypadków bowiem okazuje się, że praca wcale na nas nie czeka. Może i budownictwo jest ciekawym kierunkiem, który wcale nie jest aż tak popularny i dlatego też wydawałoby się, że znalezienie pracy będzie banalnie prostą sprawą. Są to jednak niestety tylko i wyłącznie nasze przypuszczenia. Rzeczywistość zazwyczaj jest zgoła inna i niestety z tym fantem musimy się jakoś pogodzić. Najpierw poszukajmy nieco gorzej płatnej pracy a później przenieśmy się do lepszej firmy.

pobrane (14)Jeżeli już decydujemy się na studia techniczne to powinniśmy wybrać dla siebie uczelnię w których jednak tego typu studia są rozpropagowane a przede wszystkim są dosyć popularne ze względu na solidnie przekazywaną wiedzę. Zdajemy sobie przecież sprawę z tego, że nie każda uczelnia jest nam w stanie zaoferować dokładnie te same studia z zakresu budownictwa.

Oczywiście teoretycznie rzecz ujmując myśli się, że faktycznie nie ma znaczenia jakiego typu uczelnię wyższą dla siebie wybierzemy. Niestety jednak okazuje się, że ma to wręcz kolosalne znaczenie przede wszystkim z uwagi na to, iż okazuje się, że nie wszędzie będziemy mogli doskonalić warsztat swojej pracy i zdobywać potrzebne nam wykształcenie. Tak naprawdę nie ma sensu studiować budownictwa tylko i wyłącznie w teorii. Z tego też względu często dochodzi do sytuacji w których określone uczelnie wyższe są po prostu wybierane zdecydowanie rzadziej.

Studenci zdają sobie sprawę z tego, że niestety nie przyjdzie im nic dobrego z wyboru akurat takiej a nie innej uczelni. Warto również zwrócić uwagę na to, że budownictwo jest dosyć specyficznym kierunkiem i zawsze dobrze jest uczyć się od najlepszych. Jeżeli więc zdajemy sobie sprawę z tego, że na przykład w Gliwicach jest uczelnia, która jest nam w stanie zagwarantować poziom nauczania, który nas interesuje to wybierajmy tę uczelnię z kierunkiem budownictwo już teraz.

pobrane (9)Rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, że niekoniecznie trzeba być po szkole podstawowej czy też gimnazjalnej, aby się okazało, że pracujemy na budowie. Tak samo jak w przypadku chociażby górnictwa, tak też w przypadku budownictwa istnieją specjalistyczne szkoły, które przygotowują do pracy w tym zawodzie. Niekoniecznie jest tutaj mowa o szkołach zawodowych.

Istnieją przecież również technika, w których zdobywamy wiedzę teoretyczną z zakresu budownictwa, która nam się w przyszłości z pewnością przyda. To co jest ciekawe w tego typu szkołach to przede wszystkim fakt, że tak naprawdę kładzie się w nich uwagę nie tylko na uczenie uczniów teorii ale również praktyki. Bardzo często bowiem zdarza się, że zajęcia są podzielone pięćdziesiąt procent na pięćdziesiąt. Jest to jak najbardziej prawidłowa technika. Warto byłoby się jednak zastanowić czy ma sens wpuszczać uczniów pierwszej klasy na teren budowy.

Może się przecież okazać, że tak naprawdę nie będą oni w stanie sobie poradzić z zadaniami, które zostały dla nich przeznaczone. Z drugiej jednak strony technik budownictwa nie może być człowiekiem, który nigdy w życiu nie był na terenie budowy i nie podejmował tam pracy. Byłoby to jak najbardziej śmieszne zjawisko. Stąd też wychodzi się z założenia, że każdy technik budownictwa musi odbywać określoną ilość godzin praktyk.

images (1)Wielu z nas nie wie w ogóle o tym, że bardzo często na różnego rodzaju budowach można bez jakichkolwiek problemów znaleźć pracowników o których często mówi się, że są oni jak najbardziej niewykwalifikowani.

Oczywiście okresem, w którym największa ilość takich właśnie pracowników przewija się przez budowy jest okres wakacji letnich kiedy to młodzi chłopcy i mężczyźni szukają dla siebie dodatkowej pracy, ponieważ studiują lub też w dalszym ciągu się uczą. Taka forma pracy jest dla nich odpowiednia, ponieważ powszechnie uważa się, że nie może dojść do sytuacji w której jednak mężczyzna nie zna się praktycznie w ogóle na budownictwie. Korzystają więc na tym obie strony. Firma budowlana ma pracowników, którym nie musi aż tyle płacić. Są to często pracownicy zatrudniani na umowę o dzieło lub też na umowę zlecenie dzięki czemu pracodawca bez jakichkolwiek problemów może sobie ich odpisać od podatku.

Z drugiej zaś strony są sami niewykwalifikowani pracownicy, którzy korzystają przede wszystkim na tym, że bez jakichkolwiek problemów zdobywają pracę na wakacje i do tego jeszcze uczą się całkowicie przydatnych umiejętności. Można więc przyznać, że obie strony sporo na tym korzystają. Pracownicy niewykwalifikowani na dzień dzisiejszy są po prostu normą z którą musimy się liczyć. Bardzo rzadko spotkać można inne miejsce pracy gdzie jest ich aż tylu.

pobrane (10)Firma budowlana nie może sobie pozwolić na to, aby zatrudniać wszystkich pracowników, którzy nie są wykwalifikowani ale którym przy tym można zdecydowanie mniej zapłacić. Każdy właściciel liczy się przede wszystkim z tym, że tak naprawdę musi mieć kilku a nawet kilkunastu pracowników, którzy będą się doskonale znali na swojej pracy. Czemu tak jest?

Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na to, iż okazuje się, że tak naprawdę pracownicy wykwalifikowani prowadzą po prostu tych, którzy nie mają zielonego pojęcia o samej budowie. Ci wykwalifikowani wiedzą doskonale co i w jaki sposób należy zrobić i dlatego też więcej im się płaci. Są to najczęściej osoby, które kończyły jakieś szkoły zawodowe pod kierunkiem budownictwo lub chociażby osoby o których mówi się, że skończyły technika budowlane. Ludzie ci znają się na swojej pracy i doskonale wiedzą co i kiedy należy zrobić. Nic więc dziwnego w tym, że najczęściej płaci się im praktycznie dwa razy więcej niż normalnym pracownikom.

Należy sobie również zdać sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach tak naprawdę poszukiwania dobrego pracownika są naprawdę bardzo skomplikowane i niestety nie każdy jest w stanie sobie z tym poradzić. Po prostu o pracownikach wykwalifikowanego, który zna się na swojej pracy trzeba po prostu walczyć każdego dnia.

images (2)Czasami wydaje nam się, że doświadczenie zawodowe w niektórych zawodach wcale nie jest konieczne. Wydawać by się mogło, że do takich prac należą właśnie prace budowlane. Jest to jak najbardziej nietrafiony wniosek, ponieważ właśnie w tej gałęzi doświadczenie zawodowe należy do jednego z najbardziej oczekiwanych a przede wszystkim pożądanych przez pracodawców.

Czemu tak się dzieje? Jest to wynikiem przede wszystkim tego, że na budowach zaczyna brakować osób, które faktycznie znają się na swojej pracy i do tego jeszcze dokładnie wiedzą czego się mogą spodziewać każdego dnia pracy. Są to również ludzie, którzy doskonale potrafią kierować zespołem osób. Przede wszystkim jednak doświadczenie zawodowe jest potrzebne w momencie kiedy okazuje się, że należy wykonać jakiś projekt bez nadzoru odgórnego szefostwa czy też majstra. Wtedy naprawdę widać, który pracownik jest wykwalifikowany i na dodatek posiada doświadczenie zawodowe.

Na jakiej podstawie można coś takiego wywnioskować? Dana osoba po prostu najzwyczajniej w świecie doskonale wie w jaki sposób powinna się zachować, co należy w danym momencie zrobić i jaki jest kolejny etap budowy. Jednym słowem podsumowując człowiek z doświadczeniem w pracach budowlanych jest po prostu prawdziwym skarbem dla właściciele takiej właśnie firmy. Warto o tym zawsze pamiętać.

images (3)Czy pracując na budowie jako majster ma się jakieś specjalistyczne wykształcenie? Do tej pory nie było to wymagane ani konieczne. Jeszcze jakieś pięćdziesiąt lat temu majstrem na budowie zostawała po prostu osoba, która świetnie sobie na tej budowie radziła, wiedziała jakie są etapy budowy a przede wszystkim zdawała sobie sprawę z tego, że tak naprawdę budowa sama w sobie nie jest specjalnie skomplikowana jeżeli tylko wiemy co mamy robić.

Na dzień dzisiejszy wymaga się już od nas specjalistycznych papierów, które będą potwierdzały nasz kwalifikacje zawodowe. Gdzie takie papiery możemy zdobyć? Miejsc, w których faktycznie możemy zdobyć papiery jest naprawdę bardzo dużo. Przede wszystkim jest to specjalistyczna szkoła dzięki której zdobywamy odpowiednią wiedzę teoretyczną ale i nabywamy praktyki. Rzadko się bowiem zdarza, aby na dzień dzisiejszy w szkołach zawodowych lub też w technikach można było zdobyć dyplom bez jakiegokolwiek doświadczenia czy też styczności z pracą, którą będzie się w przyszłości wykonywać.

Skoro więc sprawa wygląda w ten sposób nie powinno nikogo dziwić, że pierwszymi papierami jakie będą wymagane będą dyplomy. W późniejszej kolejności zwraca się uwagę na dotychczasowe miejsca pracy i rzecz jasna rekomendacje jakie udało nam się stamtąd wynieść. Są to dwa podstawowe papiery, które będziemy musieli przedłożyć przyszłemu pracodawcy.

pobrane (11)W jaki sposób człowiek prowadzący firmę budowlaną ma się przekonać o tym, że człowiek, którego ma zamiar zatrudnić jako budowniczego jest naprawdę godny uwagi i na dodatek świetnie się będzie nadawał na przyszłego pracownika? Sprawa tutaj jest nad wyraz skomplikowana, ponieważ w wielu przypadkach musimy się liczyć z tym, że oceniamy człowieka na podstawie tego co widzimy.

W związku z tym musimy mieć świadomość tego, że istnieje dosyć duże prawdopodobieństwo tego, że po prostu wybierzemy pracownika, który pod żadnym względem nie spełni naszych oczekiwań. Co więc w takiej sytuacji należy zrobić? Zawsze możemy kogoś zatrudnić na czas próbny. Nie ma przecież innej możliwości jak tylko sprawdzić kwalifikacje danej osoby w praktyce. Z robotnikami budowlanymi zawsze przecież jest tak, że nie mamy szans w żaden inny sposób sprawdzić tego co oni tak naprawdę potrafią. Fakt, że dana osoba skończyła takie a nie inne kursy nie świadczy jeszcze o tym, że faktycznie potrafi wykonywać takie a nie inne czynności.

W związku z tym dobrze jest pamiętać o tego typu faktach w momencie kiedy mamy zamiar zatrudnić kogoś w swojej firmy. Niestety budowlańcy to często ludzie, których musimy wyrzucać z pracy, ponieważ nie są w stanie dotrzymać terminów lub też najzwyczajniej w świecie nie radzą sobie z powierzonymi im zadaniami.

images (4)Rzadko komu plac budowy kojarzy się z projektantami wnętrz. A przecież są to również osoby, które muszą mieć udział w tym, aby cały nasz dom czy jakikolwiek inny budynek powstały w dokładnie takiej formie o jaką nam chodzi. Nic więc dziwnego w tym, że człowiek ten po prostu przebywa na placu budowy mimo iż bardzo często jest tak, że najzwyczajniej w świecie nie jest on tam miło widziany.

Ważne tutaj wydaje się również to, aby za tego typu osobę nie wybierać kobiety. Budowlańcy niestety nie potrafią się najczęściej z płcią piękna dogadać i dlatego też tworzą się niepotrzebne problemy. Zresztą nawet kiedy kobieta, która zleca dom ma się dogadać z robotnikami raczej nie może na to liczyć. Niestety ludzie pracujący na budowach najczęściej całkowicie nie zdają sobie po prostu sprawy z tego, że ich zachowanie może być dla kogoś nieprzyjemne.

Wracając jednak do projektanta można rzecz, że jest to postać bardzo ważna, ponieważ uczestniczy ona w praktycznie wszystkich etapach budowy naszego domu. Skoro więc tak jest nie powinno nikogo dziwić, że są to ludzie, którzy po prostu mają wstęp na teren budowy czy nam się to podoba czy też nie. Warto jednak zawsze wybierać ludzi, którzy będą w stanie się ze sobą nawzajem porozumieć, ponieważ porozumienie zawsze jest niezwykle ważne w wykonywaniu każdego projektu.

pobrane (12)Często, niestety, zdarza się tak, że architekt to tylko i wyłącznie człowiek, który tworzy dla nas określony projekt budynku, który będzie nam potrzebny i wycofuje się całkowicie z prowadzonych prac. Czy tego typu zachowanie powinno mieć miejsce?

Z pewnością tak, ponieważ architekt jest człowiekiem, który tylko i wyłącznie tworzy to co jest nam potrzebne. Nie ma więc tutaj sposobności a przede wszystkim potrzeby, aby osoba taka wtykała nos w nie swoje sprawy. A właśnie w ten sposób architekt zostałby odebrany na placu budowy. W momencie bowiem kiedy osoba nadzorująca budowę domu dostanie odpowiednie plany według których ma ona działać osoba architekta jest jej po prostu zbędna. Zresztą często jest tak, że architekt faktycznie, mimo iż jego udział w budowie naszego domu faktycznie miał bardzo duży udział to jednak okazuje się, że człowiek ten najzwyczajniej w świecie nie jest już w późniejszych etapach prac na nic nam potrzebny.

Zresztą nie ma się co oszukiwać. Firmy budowlane po prostu nie lubią, aby na placu budowy pojawiały się osoby o których uważa się, że są one po prostu nieproszone. Przez tych ludzi często jest po prostu tak, że prace idą z opóźnieniem a to tak naprawdę nikogo nie cieszy a wręcz przeciwnie. Warto o tym pamiętać w momencie kiedy chcemy, aby architekt był na placu budowy.